דלג לתוכן העמוד
נגישות פייסבוק יוטיוב

ראובן אלפרון

ראובן אלפרון
טוראי 

ראובן אלפרון

בן חיים ויפה
נפל ביום כ"ד בחשון תש"ל (11/05/1969)
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי קרית שאול

סיפור חייו

בן חיים ויפה. נולד ביום כ"ה בתשרי תש"ה (12.10.1944) בקאהיר שבמצרים ועלה עם משפחתו לארץ בשנת 1949. הוא למד בבית הספר היסודי בגבעת שמואל ובבית ספר תיכון מקצועי. היה חובב ספורט, ביחוד כדורגל וכדורעף. לאחר שסיים את לימודיו התחיל לעבוד כשרברב.

ראובן גויס לצה"ל בתחילת פברואר 1963 ושירת בחיל ההנדסה והשריון, וסיים את שירותו הסדיר ללא פגע. בתחילת אוקטובר 1969 נקרא לשירות מילואים פעיל. ביום כ"ד במרחשון תש"ל (5.11.1969), נפל מיריות המצרים. יומיים לפני כן ביקש מפקדו מתנדב לעבודה מסוכנת וקשה בביצור המוצב וראובן התנדב לכך. התפקיד היה כרוך בהקמת רעש, שגרר אש נוראה מן הצד המצרי. לאחר סיום יום העבודה הראשון סירב ראובן לקבל "ליל מנוחה" חופשי, כנהוג, ולבלות אותו במוצב שכן, כי אמר שהוא כבר מורגל לעבודה במרומי הסוללה ואילו אדם חדש יבזבז שעות יקרות עד שילמד. הוא המשיך בעבודה כל יום המחרת ומשהחשיך שוב מצאו הלילה במרומי הסוללה, חשוף לאש האכזרית. כתום הלילה התנדב ראובן להשלים את העבודה וגם בלילה השלישי התנדב לעבוד חשוף לאש המצרית. ראובן עבד בקצב מהיר וכאשר חששו חבריו להעלות אליו חומרים לעבודה עודד אותם והאיץ בהם. באחת ההפסקות שחלה ביריות, כאשר נדמה היה לו שהאש שככה, התרומם ראובן - ואז נפגע בצרור בבטנו ונהרג. הניח אישה ובת. הובא למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בקרית שאול.

לאחר מותו צויין ראובן לשבח על ידי אלוף פיקוד הדרום על "גילוי אומץ לב ורוח התנדבות תחת אש אויב". שר הביטחון כתב במכתב תנחומים לאלמנה: "ראובן היה חייל אמיץ, חבר למופת ואהוב על כל מי שהכירו".

בתחקיר שנערך ב 2017 הודגש כי צל"ש האלוף הומר לעיטור המופת.

אותות ועיטורים - תיאור המעשה

טוראי אלפרון ראובן גילה אומץ לב

בימים 3 - 5 בנובמבר 1969, עבדה יחידתו של טור' ראובן אלפרון ז"ל בהקמת ביצורים באזור תעלת סואץ. העבודה נעשתה על ידי חיילי היחידה, בעיקר בשעות הלילה, בגלל אש נק"ל שנורתה עליהם ללא הפסק. בתהליך הבנייה של הביצורים היה הכרחי שאחד החיילים יעבוד לאורך הביצורים בצד הפונה אל האויב והגלוי לאש שלו. טור' ראובן אלפרון ז"ל התנדב לעשות עבודה זו. הוא התמיד בכך שלושה ימים אף על פי שבהתאם לסידור העבודה, היה זכאי ליום מנוחה ביום השני של העבודה. במשך כל זמן העבודה היה הוא דוגמא ומופת לחיילי יחידתו. הוא עודד אותם להמשיך בעבודה והתעקש לעשות את העבודות הקשות ביותר. ביום העבודה השלישי כשדובר על הפסקת העבודה, מחמת התגברות אש האויב, התנדב טור' ראובן אלפרון ז"ל להמשיך ולסיים את העבודה למרות סכנת אש אויב. תוך כדי ביצוע עבודה זו נפגע ונהרג.

רב אלוף דוד אלעזר
ראש המטה הכללי
ניסן תשל"ג
אפריל 1973

מקום מנוחתו

ראובן אלפרון
בן 25 בנופלו
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי קרית שאול
אזור: 1
חלקה: 2
שורה: 7
קבר: 9